MMF:Vyspělé země snižují fiskální deficity rychleji než loni

09.10.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 9. října (ČTK) - Vyspělé země světa letos vesměs snižují deficity veřejných financí nejrychleji od roku 2011 a jejich dluhy se budou příští rok stabilizovat na průměrné úrovni pod 110 procenty hrubého domácího produktu. Uvedl to dnes Mezinárodní měnový fond (MMF) v pololetní zprávě o stavu veřejných financí ve světě. Nynější úroveň zadlužení je ale příliš vysoká a fond vyzval vlády, aby dluhy snižovaly tak, aby to nepoškozovalo ekonomický růst.

Vysoké veřejné dluhy vystavují ekonomiky riziku ohrožení otřesy na finančních trzích a mohly by podkopat růst, varoval fond. Největší problémy s veřejnými financemi má podle MMF Japonsko, Irsko a Španělsko.

Deficit českých veřejných financí by měl podle zprávy fondu letos a příští rok postupně klesat. V roce 2014 sestoupí na 2,8 procenta HDP z loňských 3,2 procenta.

Nejostřejší výtky si fond vyhradil na adresu Japonska, jehož dluh letos dosáhne 243 procent HDP. Tokio stále ještě nezačalo seriózní kroky k jeho snižování, a naopak plánuje další stimulaci ekonomiky veřejnými výdaji. Vláda teď musí podle MMF vypracovat plán snižování zadluženosti.

Irský dluh, který vznikl za finanční krize převzetím obřích ztrát domácích bank, letos dosáhne 176 procent HDP a příští rok by už měl mírně klesnout. Dluh Španělska rychle roste a v roce 2014 by se měl dostat těsně ke 100 procentům HDP.

MMF však naznačil, že některé evropské země by mohly přistoupit ke zpomalování tempa snižování deficitů, aby nepotlačily počínající ekonomické oživení. Náměstkyně ředitele oddělení MMF pro veřejné finance Martine Guerguilová poté konkretizovala, že jde hlavně o Španělsko a Francii, které podle fondu už v reformách veřejných financí udělaly značný pokrok.

MMF ve zprávě Fiscal Monitor rovněž poukázal na rostoucí fiskální problémy v mladých tržních ekonomikách, zejména na Blízkém východě a v Severní Africe. K většímu zaměření na veřejné finance vyzval i Indii a Brazílii, kde se dluh k HDP pohybuje pod 70 procenty a pomalu se posunuje na úroveň zadlužení vyspělých zemí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK