Zlepšující se situace na finančních trzích se podle Draghiho začíná postupně projevovat také v reálné ekonomice. Ta těží rovněž z postupného oživování domácí i zahraniční poptávky.
Šéf ECB nicméně vyzval vlády členských zemí eurozóny, aby zvýšily úsilí o realizaci potřebných strukturálních reforem, například v oblasti trhu práce. Tyto reformy jsou podle něj nezbytné pro vytvoření flexibilnější a dynamičtější ekonomiky, která bude schopna zajistit udržitelný růst a zaměstnanost.
Draghi poukázal rovněž na některá hospodářská rizika, například vyšší ceny komodit v důsledku obnoveného geopolitického napětí. Inflační tlaky v eurozóně však podle něj zůstanou mírné kvůli pomalému tempu hospodářského oživení.
Eurozóna se ve druhém čtvrtletí dostala z recese, která trvala půldruhého roku. Hrubý domácí produkt zemí, které používají euro, se proti předchozím třem měsícům zvýšil o 0,3 procenta.
ECB začátkem měsíce podle očekávání nechala hlavní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,5 procenta. Draghi tehdy uvedl, že je k udržení tržních úrokových sazeb na nízké úrovni připraven použít všechny dostupné nástroje, včetně dalšího kola programu levných úvěrů LTRO.
pmh ank