Poptávka po energiích se podle ní bude dál zvyšovat, především v důsledku rostoucích ekonomik mimo členské státy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Obnovitelné zdroje ale v dalších letech samy pokrýt růst poptávky nestačí. V roce 2050 se budou na celkové poptávce podílet nejvýš 30 procenty, což je dvojnásobek oproti dnešnímu stavu, vyplývá z analýzy WEC.
Podle rady je potřeba provést rozhodné kroky, aby bylo možné zajistit udržitelnost vůči životnímu prostředí a přístup co největšího množství lidí k energiím. Odpovědní činitelé by se prý měli soustředit na efektivnost z hlediska poptávky.
"Kontrola cen, subvence, obchodní bariéry... poškozují trh a mohou mít nezamýšlené důsledky, politici by je tedy měli používat jen omezeně," tvrdí se v textu.
Pokud k žádné akci nedojde, bude Evropa složitě hledat rovnováhu mezi rostoucími cenami energií a cíli na snížení skleníkových plynů, varuje rada. V subsaharské Africe by v roce 2050 mohlo být až 400 milionů lidí bez přístupu k energiím.
Světový energetický kongres se koná každé tři roky od roku 1924. Letošní 22. ročník začal v jihokorejském Tegu v neděli a končí ve čtvrtek.