"Ačkoli vyspělé země v posledních měsících vykazují známky oživení, některé rozvíjející se ekonomiky začínají ztrácet na tempu," uvedl mluvčí, jehož citovala agentura Reuters. "K hospodářskému zpomalení v rozvíjejících se zemích přispívá řada rizik, například odliv kapitálu, oslabování domácích měn a stoupající inflační tlaky," dodal.
Statistický úřad o víkendu oznámil, že čínský export v září klesl o 0,3 procenta, zatímco analytici očekávali nárůst o šest procent. Tempo růstu vývozu do jihovýchodní Asie prudce zpomalilo, a to na deset procent z 31 procent v předchozím měsíci.
Poptávku po čínském zboží podle analytiků podkopává předpokládané zpřísňování měnové politiky ve Spojených státech, kvůli kterému investoři stahují peníze z rozvíjejících se asijských ekonomik. Ty byly v uplynulém roce nejrychleji rostoucím exportním trhem Číny.
Samotná Čína se zatím s odlivem kapitálu nepotýká. Přímé zahraniční investice v Číně podle dnešních údajů v září meziročně stouply o téměř pět procent na 8,8 miliardy dolarů (asi 167 miliard Kč). Od začátku roku již dosáhly 88,6 miliardy dolarů.
Oficiálním cílem čínské vlády pro letošní rok je dosáhnout růstu HDP o 7,5 procenta. To je sice na světové poměry působivá expanze, pro Čínu by to ale znamenalo nejpomalejší tempo za posledních 23 let. Loni hrubý domácí produkt Číny vzrostl o 7,8 procenta, což bylo nejméně od roku 1999.