Díky rekonstrukci dvou kotlů mají emise oxidu dusíku v počeradské elektrárně klesnout o šedesát procent. Elektrárnu tvoří pět bloků s celkovým instalovaným výkonem 1000 megawattů. ČEZ také od roku 2011 v Počeradech buduje novou paroplynovou elektrárnu s výkonem 840 megawattů, do zkušebního provozu ji chce uvést na konci letoška.
ČEZ doposud podle serveru uzavřel kontrakty na snížení emisí v celkové hodnotě 1,7 miliardy korun. Kromě Počerad podepsala skupina smlouvy na modernizaci elektrárny Dětmarovice na Karvinsku a teplárny Trmice, která provozuje hlavní zdroj tepla pro Ústí nad Labem. Obě zakázky získala skupina Vítkovice Machinery Group.
Český průmysl a energetika nyní investuje do zlepšení ovzduší, protože to přikazuje evropská směrnice o průmyslových emisích, která vstoupí v platnost v roce 2016. Některé zdroje dostaly výjimku, a mohou tak investici odložit až do roku 2020. Podle studie Svazu průmyslu a dopravy utratí český průmysl a energetika za snižování emisí oxidu dusíku, síry nebo prachu mezi roky 2010 a 2020 celkem 118 miliard korun, píše IHNED.
Z dalších firem Energetický a průmyslový holding (EPH) musí do svých zdrojů do konce roku 2016 investovat 80 milionů eur (zhruba 2,1 miliardy Kč). Jen za odsíření Elektrárny Opatovice, které provede brněnská firma TENZA, zaplatí holding podle serveru přes miliardu korun.
Severní energetická odhaduje, že ji investice do ekologizace vyjdou přibližně na dvě miliardy korun. "O možnosti využít dotace zatím není rozhodnuto," řekla pro IHNED mluvčí firmy Gabriela Sáričková Benešová.