Německé elektrárny chtějí zavřít sedm gigawattů výrobních kapacit

24.10.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Frankfurt 24. října (ČTK) - Německé elektrárenské firmy chtějí v dohledné době uzavřít 28 elektráren s výkonem asi sedm gigawattů, tedy sedmi jaderných bloků. Oznámil to dnes německý regulátor přenosového systému Bundesnetzagentur. Klasické elektrárny, zejména ty na plyn, ztrácejí konkurenceschopnost kvůli propadu velkoobchodních cen a podpoře obnovitelných zdrojů. Agentura ale některé z těchto elektráren zavřít nedovolí, protože by to ohrozilo dodávky elektřiny v zemi.

"V současnosti studujeme žádosti o uzavření 28 elektráren s kapacitou kolem 7000 megawattů, z toho asi 2000 MW v jižním Německu," řekl listu Frankfurter Allgemeine Zeitung předseda Bundesnetzagentur Jochen Homann. Žádosti o uzavření elektráren musí provozovatelé předkládat s ročním předstihem. Německé energetické koncerny RWE, E.ON, EnBW a Vattenfall plánují v nejbližších letech snížit kapacity celkem o zhruba 15 gigawattů.

Homann uvedl, že sedm žádostí se týká potenciálně systémově důležitých elektráren v jižním Německu. "Pokud operátoři přenosového systém označí tyto elektrárny za systémově důležité, Bundesnetzagentur rozhodne, zda tyto bloky ponechá připojené. V takovém případě dostanou jejich provozovatelé kompenzační platby," řekl Homann.

Podnikům jako je E.ON a RWE v posledních letech výrazně klesají zisky, protože velkoobchodní ceny elektřiny kvůli rostoucí konkurenci silně subvencovaných solárních a větrných elektráren prudce klesly, třebaže náklady elektřiny pro koncové zákazníky naopak rostou. Plynové elektrárny navíc nejsou schopny konkurovat uhlí, jehož ceny v Evropě výrazně klesly.

Koncerny tak musí uzavírat plynové a některé uhelné elektrárny. Spolu s politicky rozhodnutým uzavíráním jaderných elektráren to může ohrozit budoucí dodávky elektřiny. Elektrárenské podniky totiž nebudou mít peníze na investice do modernizace výroby a do nových sítí, bez nichž se další expanze obnovitelných zdrojů neobejde, upozornil minulý týden časopis The Economist.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK