"Plán tržeb máme letos nastavený na 25,8 miliardy korun, ale realita bude o miliardu větší, čili kolem 27 miliard korun," uvedl generální ředitel Vítkovic Jan Světlík. Podle něj skupinu posílily velké zakázky pro energetiku a inženýringové projekty, kde je skupina takzvaným EPC kontraktorem, tedy dodává například celé zpracovatelské kombináty na klíč.
Strojírenskou skupinu, která vystupuje pod značkou Vítkovice Machinery Group, tvoří více než 30 společností, které zaměstnávají přes 8500 lidí. Loni vytvořily konsolidovaný čistý zisk 430 milionů korun.
Jedním z tahounů skupiny je společnost Vítkovice Power Engineering (VPE), která se loni podílela na tržbách 25 procenty. Kijonková uvedla, že firma letos uzavřela například zakázky na modernizaci Elektrárny Dětmarovice téměř za 400 milionů korun nebo kontrakt za 200 milionů korun se společností Dalkia ČR, pro kterou bude postupně denitrifikovat (tedy zavádět technologie na snížení emisí oxidů dusíku) všechny čtyři kotle v Teplárně Karviná.
V té se jako první dočkal modernizace kotel K3, kde stavební práce začaly v květnu. "Aktuálně se provoz kotle optimalizuje tak, aby po aplikaci primárních a následných sekundárních opatření dosahovaly výstupní emise NOx požadovaných hodnot," uvedla Kijonková.
Modernizaci dvou černouhelných kotlů Elektrárny Dětmarovice zahájila společnost v září. Nižších emisí oxidu dusíku dosáhne pomocí speciální technologie takzvané selektivní katalytické redukce (SCR), kterou VPE použije v České republice jako jedna z prvních firem.
Technologie sníží emise NOx již vytvořené při spalování paliva uvnitř kotle. "Spaliny vzniklé spalováním uhlí, do nichž se technologií SCR řízeně dávkuje vodný roztok čpavku, jsou přivedeny do katalyzátoru, kde probíhá finální chemická reakce. Rozdíl mezi SCR a dosud častěji užívanou nekatalytickou metodou SNCR je v tom, že metoda SCR zaručí požadované emisní limity během dalšího provozování kotlů s výrazně nižším zbytkovým obsahem čpavku ve spalinách," popsala Kijonková.
Díky modernizaci bude možné provozovat kotle i po roce 2015, kdy začne platit přísnější evropská legislativa. "Během podzimu se budou uzavírat smlouvy s vybranými subdodavateli. Již je zpracovaná dokumentace pro stavební povolení a probíhají projekční práce," uvedla Kijonková.