Další zdroj uvedl, že dohoda by měla být podepsána ještě před zahájením aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE, které je naplánováno na pondělí 11. listopadu. Telefónica se do aukce přihlásila, PPF naopak dceřinou společnost, která měla do soutěže o kmitočty jít, prodala jejímu řediteli Tomáši Budníkovi. Firma se přejmenovala na Revolution Mobile a aukce se účastní.
Podle FT se očekává, že až PPF uzavře dohodu, nabídne odkup zbývajících 31 procent. Tím by se hodnota kontraktu zvýšila ještě o miliardu eur (25,9 miliardy Kč) a Telefónica by byla ryze v soukromých rukou. To znamená, že by se s jejími akciemi už neobchodovalo na veřejných trzích.
O záměru španělské Telefóniky prodat aktivity v České republice se mluví už asi dva měsíce. V posledních týdnech ale firma podle FT jednala výlučně se skupinou PPF. Založil ji podnikatel Petr Kellner, který v ní má stále největší vliv.
Po převzetí PPF by se Telefónica jako jeden z mála bývalých telekomunikačních monopolů v Evropě dostala do vlastnictví finančního investora, který jinak v odvětví telekomunikací nepůsobí.
Španělská skupina Telefónica je největším poskytovatelem telekomunikačních služeb v Evropě, jedničkou je nyní i na trhu v České republice. Firma se ale potýká s vysokým zadlužením, což ji už donutilo k prodeji některých aktivit. Společnost navíc čelí negativním dopadům, které má na poptávku dluhová krize v eurozóně.
FT upozornil, že skupina PPF má aktiva v hodnotě zhruba 22 miliard eur. To znamená, že případná dohoda o převzetí kontrolního podílu v české divizi Telefóniky by pro ni byla velmi významnou investicí.
Akcie Telefóniky na pražské burze se dnes po 10:00 prodávaly za 311 Kč za kus, to je o 0,6 procenta méně než v pátek.
jsa kne rot