Stavební spoření existuje pěknou řádku let, ale teprve letos od 1.1.2004 prošlo první velkou rekonstrukcí. Důvodem bylo hlavně hledání úspor a rezerv ve státním rozpočtu. Aby stát podpořil spoření lidí a uzavírání smluv o stavebním spoření v době jeho zrodu nastavil podmínky tak, že ke každé smlouvě přispíval až 4 500 korun ročně. Naspořené finance měly sice sloužit ke stavebním účelům, ale již nikdo nekontroloval jejich použití. A tak vám stát během pěti let dal 18 000 a vy jste si mohl za ně koupit třeba auto.
Od letošního roku změny k horšímu
S počtem smluv rostl i nárok na státní rozpočet. Kritická hranice byla překročena, stát se snaží šetřit kde se dá a tak podmínky změnil. U smluv uzavřených po 1.1.2004 je státní podpora poskytována formou zálohy ve výši ve výši 15% z ročně uspořené částky v kalendářním roce, maximálně však z 20 000 Kč. Částka nad 20 000 Kč se převádí do následujícího roku v případě, že smlouva obsahuje prohlášení účastníka, že v rámci této smlouvy žádá o přiznání státní podpory. Toto prohlášení nesmí účastník po dobu trvání smlouvy změnit.
Přes přísnější podmínky u nových smluv zůstává stavební spoření výhodným nástrojem jak ukládat své volné finance. Hlavní roli by však "stavebko" mělo sehrát při plánování výstavby nebo rekonstrukce nemovitosti. Jako u každé formy spoření i tady platí: Čím dříve začneme, tím lépe. Můžeme pak platit menší částky a dlouhodobě se tak stává spoření výhodnějším. Nabízí se otázka: Nevyplatí se začít spořit i dětem? Jednoznačně ano! Stavební spoření je výborný nástroj na ukládání úspor pro děti!
Začínáme spořit pro děti a mládež
Spořit s libovolnou stavební spořitelnou může každý, bez ohledu na věk. Jedinou podmínkou je uzavření smlouvy o stavebním spoření. Před podpisem smlouvy je potřeba dobře uvážit, jaká cílová částka bude ta pravá s ohledem na potřeby vaše i vašeho dítěte. St. spořitelny výši cílové částky obvykle nijak neomezují, většinou platí pouze spodní hranice okolo 40 000 Kč.
Na domácím trhu operuje 6 stavebních spořitelen:
Pokud si chcete porovnat všechny tarify stavebních spořitelen, srovnání naleznete na této stránce.
Každá ze spořitelen se snaží získat co nejvíce klientů a moc dobře vědí, že se musí snažit přesvědčit hlavně rodiče, aby pro své děti uzavřeli smlouvu právě u nich. A tak se předhánějí v nabídkách speciálních programů pro děti a mládež.
Buřinka (Stavební spořitelna České spořitelny, a.s.)
Dětem narozeným v roce 2004 buřinka přidá 90% vstupní úhrady, a to až do výše 1000 Kč. Ostatním, kteří letos dosáhnou max. 18 let, připíše 30% vstupní úhrady, opět až do výše 1000 Kč.
Modrá pyramida (Všeobecná stavební spořitelna Komerční banky, a.s.)
poskytuje v rámci JUNIOR Programu slevu na úhradě za uzavření smlouvy ve výši 25 %! Zatímco u klasického stavebního spoření je úhrada za založení smlouvy o stavebním spoření ve výši 1 % z cílové částky, mladí do 29 let platí o čtvrtinu méně.
Kamarád je Wüstenrot
Pokud dítěti do 15ti let uzavřete smlouvu na minimální cílovou částku 150 000, neplatíte úhradu za uzavření smlouvy (1% z cílové částky). Ušetříte tak minimálně 1 500 korun.
Nadstandardní HYPO
Každý klient, který v době uzavření smlouvy zákonným zástupcem nedovršil plnoletosti, má možnost získat smlouvu v tarifu NADSTANDARD® variantě NU 1,2 s cílovou částkou 250 000 Kč s poloviční úhradou za její uzavření. Úspora z poplatku této smlouvy činí 1500 korun.
Specialista na bydlení (Raiffeisen stavební spořitelna a.s.)
nabízí klientům mladším 25 let snížený poplatek za uzavření smlouvy oproti standardním smlouvám o 0,15%. Nic moc výhody pro mladé.
Mazaná liška (Českomoravská stavební spořitelna, a.s.)
poskytuje dětem a mladým lidem k prvotní smlouvě bonus až 1500 Kč. Od prvního dne prázdnin nabízí stavební spoření klientům do 18 let s bonusem ve výši 50% snížení úhrady za uzavření smlouvy o stavebním spoření. Při uzavření smlouvy o stavebním spoření s Liškou tak do konce září mohou noví klienti, kteří ještě nedovršili věku 19 let, získat bonus ve výši až 1500 Kč.