Ambiciózní dohoda dvou už nyní největších světových obchodních partnerů nazvaná Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) by měla odstranit některé zbývající překážky ve vzájemném obchodu. Už teď tvoří byznys mezi EU a USA skoro třetinu světového obchodu, jejich obchodní výměna dosahuje až dvou miliard eur (až 52 miliard korun) denně.
Další kolo jednání, náhrada za odložený říjnový termín, čeká americkou i evropskou delegaci v týdnu od 11. do 15. listopadu. Začátek třetího kola rozhovorů, kterým se má diskuse vrátit k plánovanému časovému průběhu, je domluvený na 16. prosince do USA. Oznámil to dnes John Clancy, mluvčí evropského komisaře pro obchod Karla De Guchta. V Bruselu čeká podle něj obě strany jednání o službách, investicích, surovinách či regulacích. Poprvé o smlouvě obě strany jednaly letos v červenci, dohodnout by se chtěly v příštím roce. Pak by dokument čekal několikaletý ratifikační proces.
Okolo smlouvy, která by kromě jiného mohla zajistit vzrůst evropského exportu do USA až o 28 procent, se ale vede politická bitva. Souvisí s nedávnou sérií odhalení, že americká tajná služba NSA zřejmě odposlouchávala obrovské množství komunikace obyčejných občanů EU, ale také jejích předních politiků.
Například deník Financial Times napsal, že propojení diskuse o ochraně dat s přípravou obchodní smlouvy si přeje Německo. Mobil kancléřky Angely Merkelové byl údajně v minulosti terčem aktivit NSA. Podle mluvčího komise Oliviera Baillyho ale žádná taková žádost oficiálně na stole není. "Problematika špionáže, kontrašpionáže a tajných služeb není v kompetenci Evropské unie. Proto EU ani nemůže o takových věcech vyjednávat," podotkl dnes mluvčí komise.
Německo a Francie chtějí do konce roku s USA vyjednat pravidla pro fungování tajných služeb, aby k podobným excesům napříště nedocházelo. Německo a Brazílie také požádaly Valné shromáždění OSN o přijetí rezoluce, která by odsoudila plošný sběr osobních informací jako přílišný zásah do soukromí.