"Za první tři čtvrtletí se průmyslová produkce meziročně snížila o 1,5 procenta. Je ale pravděpodobné, že díky aktuálnímu oživení bude celoroční výsledek lepší. Stačí, aby v posledním čtvrtletí produkce mezikvartálně vzrostla přibližně o jedno procento a celý letošní rok se dostane na úroveň toho předchozího," uvedl vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Jan Ernest.
Průmysl v ČR dosáhl svého dna ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku a v průběhu letošního roku docházelo k postupnému oživování. K meziročnímu růstu produkce nejvíce přispěla výroba aut, která celkově od začátku roku sice zaznamenala pokles o 0,9 procenta, ale ve třetím čtvrtletí vzrostla o 13,4 procenta.
"Výroba motorových vozidel představuje nejvýznamnější a zároveň i jedno z nejdynamičtějších odvětví zpracovatelského průmyslu. Ve špatných časech sráží produkci dolů, v těch dobrých je naopak největším tahounem. Tuto roli potvrzuje i právě teď," dodal Ernest. Slabou stránkou tuzemského průmyslu se podle něj stala těžba a dobývání, která společně s výrobou a rozvodem elektřiny a plynu průmyslovou výrobu ve třetím čtvrtletí nejvýznamněji snižovala.
Roste i počet nově uzavřených zakázek. Ty se od počátku roku meziročně zvýšily o 1,3 procenta, v posledním čtvrtletí pak vzrostly o 12,5 procenta. Růst táhnou hlavně zahraniční objednávky, jejich hodnota se od počátku roku zvýšila o 2,1 procenta. V třetím kvartále už ale o 14,9 procenta.
Průmysl je jedním z nejvýznamnějších odvětví české ekonomiky a jeho podíl na tvorbě přidané hodnoty v ekonomice představuje přibližně 31 procent. V roce 2012 odvětví průmyslu zaměstnávalo 1,2 milionu lidí, vytvořilo přidanou hodnotu ve výši jednoho bilionu korun a celkové tržby průmyslových podniků přesáhly hodnotu pět bilionů korun.