Ve srovnání s předchozím měsícem byly tržby v eurozóně v září nižší o 0,6 procenta, zatímco v celé EU klesly o 0,3 procenta. V srpnu se tržby v eurozóně o půl procenta zvýšily, růst v EU činil 0,2 procenta.
Analytici tvrdí, že spotřebitelé nejsou ochotni utrácet, a to zejména kvůli pomalému ekonomickému oživování regionu a rekordní nezaměstnanosti. Řada lidí má také omezený přístup k úvěrům. Eurozóna i EU se sice ve druhém čtvrtletí vymanily z recese, tempo růstu však zůstává nízké a není jisté, kdy se jim podaří vykázat silnější oživení.
Prodej potravin, nápojů a tabáků se v září v EU meziměsíčně snížil o půl procenta a v eurozóně o 0,6 procenta. Tržby z prodeje nepotravinářského zboží však v EU o 0,3 procenta vzrostly. V eurozóně byly nižší o 0,1 procenta.
Z jednotlivých zemí tržby nejvíce klesají v Portugalsku, kde byly proti srpnu nižší o rekordních 6,2 procenta. Značný byl i pokles ve Slovinsku a ve Španělsku - tam byl pokles tržeb nejhlubší od dubna 2012. Nejvíc naopak tržby rostly v Lucembursku a Polsku.
O něco příznivější byl vývoj tržeb v meziročním srovnání. V eurozóně tržby meziročně stouply o 0,3 procenta, když v předchozích čtyřech měsících naopak klesaly. V EU se pak tempo růstu tržeb zdvojnásobilo na 0,8 procenta.