"Druhé přijdou na řadu potraviny, kde ale nebude situace tak jednoznačná. Některé položky zdraží viditelně, u jiných nebudou změny patrné vzhledem k sezonní kolísavosti cen, další nezdraží vůbec. V příštím roce čekám zdražení spotřební elektroniky a zahraničních rekreací," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka bude zdražení dováženého zboží záviset na reakci obchodníků, do jaké míry slabší korunu přenesou na ceny pro zákazníky a do jaké míry sníží své marže. "Nicméně po dvou letech slabé domácí poptávky se prostor ke snižování marží do značné míry vyčerpal, a lze tedy spíše očekávat růst cen než absorpci oslabení koruny v maržích," řekl ČTK Marek. Benzin a nafta by podle něj měly zdražit zhruba o 50 haléřů na litr.
"Na předvánočním trhu však kvůli slabší koruně zdraží také elektronika, mobilní telefony, tablety nebo zboží v hobbymarketech. Zdražení se může pohybovat v řádu tří až čtyř procent," dodal Marek.
"Koruna oslabila zhruba o pět procent, a to bude zhruba to, o kolik se zvedne trhem daná část ceny daného zboží. Pokud je dané zboží, jako například pohonné hmoty silně zdaněno, pak bude toto zdražení velmi slabé. Průsak do spotřebitelských cen se pohybuje v řádech několika málo měsíců, již začátkem příštího roku by to mohlo být patrné," uvedl Michal Brožka z Raiffeisenbank.
Podle ekonoma společnosti Home Credit Michala Kozuba bude zdražení postupné a na malých položkách prakticky neviditelné. U zboží do 100 korun spotřebitelé změnu nezaznamenají. Největší zdražení bude viditelné hlavně u dražšího zboží. "U ceny nového vozu ze zahraničí, například okolo půlmilionu korun, už spotřebitelé mohou registrovat zdražení. Pokud vezmeme teoreticky automobil za 20.000 eur, tak podle ranního kurzu (25,8 Kč) by měl stát asi 516.000 korun. Podle cílového kurzu jde už o 540 tisíc, tedy rozdíl 24.000 korun," vysvětlil Kozub.
Podle vyjádření ČNB oslabení kurzu koruny vede ke zvýšení dovozních cen, a tím i celkové cenové hladiny v tuzemsku. V menší míře podpoří i domácí ekonomickou aktivitu. "Vlivem nárůstu dovozních cen lze sice očekávat nižší koupěschopnost domácností, jejich poptávka však může být ve zvýšené míře přesměrována k domácímu zboží a službám a podpořena nižšími reálnými úrokovými sazbami v důsledku zvýšených inflačních očekávání," uvedla v prohlášení ČNB.
Trvalé oslabení koruny o čtyři procenta by mělo podle odhadu UniCredit bank zvýšit inflaci v horizontu jednoho roku o jeden procentní bod s tím, že přinejmenším polovina tohoto efektu bude vidět během tří měsíců.