Ani v případě, že horníci stávku schválí, neznamená to, že se v OKD bude skutečně stávkovat. Předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík tento týden řekl, že by to bylo vyjádření nespokojenosti zaměstnanců, které by mohlo znamenat i prostor pro další vyjednávání. Pokud se ale nesejde dost hlasů pro stávku, odboráři podepíšou kolektivní smlouvu, kterou navrhl zaměstnavatel. Od 15. října v OKD platí stávková pohotovost.
O nové "velké" kolektivní smlouvě vyjednávají odboráři s vedením OKD už od loňského srpna. Platnost smlouvy se prodlouží ze tří na pět let, bude platit pro roky 2014 až 2018. Situaci zkomplikovaly špatné hospodářské výsledky, kvůli kterým firma začala dělat úsporná opatření. Ruší stovky pracovních míst a chce například uzavřít ztrátový Důl Paskov.
Kvůli úsporám chce OKD zrušit zaměstnancům příplatky na dovolenou a Vánoce, takzvané 13. a 14. platy. Místo nich nabízí podíl na zisku a růst mezd až o čtyři procenta, ovšem podmíněný plněním plánu v těžbě a bezpečnosti práce. Odborářům se to nelíbí, zaměstnancům by podle nich výrazně klesly příjmy.
Společnost OKD patří firmě NWR, kterou ze dvou třetin vlastní mezinárodní investiční skupina BXR. V té má zhruba poloviční podíl český podnikatel Zdeněk Bakala. OKD je největším soukromým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji. Loni tam hrubá průměrná mzda činila 37.149 korun, pracovníci na šachtách si vydělali průměrně 35.283 korun měsíčně. V Moravskoslezském kraji činila loni průměrná mzda 23.577 korun.