Index důvěry za tento měsíc klesl na 72,0 bodu, což je nejnižší hodnota od prosince 2011. V říjnu index dosáhl hodnoty 73,2 bodu. Ekonomové přitom očekávali, že tento měsíc se index dostane na 74,5 bodu.
Obavy z budoucího vývoje domácích financí se objevily především u domácností s nižšími příjmy. Bohatší domácnosti s příjmy nad 75.000 dolarů byly naopak optimističtější. Důvodem byl růst cen akcií, který jim pomohl zvýšit zisky.
Pokud však jde o politiku Washingtonu, zůstala nálada spotřebitelů skoro stejně negativní jako v říjnu, kdy federální úřady paralyzovala rozpočtová krize. Některé úřady se tehdy musely zavřít a tisíce zaměstnanců nastoupily na nucenou dovolenou. Politici navíc až na poslední chvíli odvrátili hrozbu neschopnosti vlády splácet dluhy.
Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně, neboť se z nich snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity.
Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního odhadu nečekaně zrychlila růst na 2,8 procenta. Spotřebitelské výdaje ale rostly nejpomaleji za dva roky, což může naznačovat, že ekonomika pořád ještě není dost silná.
Podle dnešní zprávy ministerstva obchodu američtí spotřebitelé v září snižovali výdaje, i když celkový příjem se druhý měsíc za sebou zvyšoval. Američané méně utráceli za zboží dlouhodobé spotřeby, což se zčásti odrazilo v poklesu prodeje aut. Spotřebitelské výdaje v září rostly o 0,2 procenta, o měsíc dříve se zvýšily o 0,1 procentního bodu rychleji.