Areva si na Česko po svém vyloučení ze zakázky stěžovala u Evropské komise, která v Evropské unii dohlíží na uplatňování pravidel hospodářské soutěže. Komise podle ČRo Česku sdělila, že pro to, aby mohla o stížnosti rozhodnout, potřebuje znát kritéria, podle kterých Česko francouzského uchazeče ze zakázky vyloučilo.
Česká republika ale tyto dokumenty podle ČRo odmítá poskytnout s tím, že stížnost Arevy v současnosti projednává český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který v červenci potvrdil vyřazení Arevy z tendru. Podle Česka komise nemá na rozhodování o celé věci právo, dokud ji neprojedná ÚOHS, případně české soudy. Ty tuto záležitost projednávaly naposledy na konci října, kdy krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, podle něhož provozovatel Temelína, firma ČEZ, nesmí uzavřít smlouvu s případným vítězem tendru na dostavbu jihočeské elektrárny.
Evropská komise podle ČRo názor Prahy jednoznačně odmítá a tvrdí, že v desítkách jiných případů v řadě zemí EU provádí vlastní posouzení případu i v době, kdy o něm ještě rozhodují národní orgány. Česku proto EK pohrozila řízením o porušení povinnosti loajální spolupráce, které může vést až k žalobě u unijního soudu. Komise nyní po Česku požaduje, aby do konce listopadu svůj postoj přehodnotilo. Komise následně do poloviny prosince rozhodne o svém dalším postupu, uvedl ČRo.
Po vyřazení Arevy zůstávají v tendru na dostavbu Temelína česko-ruské Konsorcium MIR.1200 a americko-japonská společnost Westinghouse. Podle původního harmonogramu měl ČEZ vítěze zakázky za několik set miliard korun vybrat letos na podzim. Generální ředitel společnosti Daniel Beneš ale už v létě řekl, že ČEZ o dostavbě Temelína rozhodne koncem roku 2014 nebo až v roce 2015.