Za nižší než odhadovanou inflací stál podle Holuba pomalejší meziroční růst cen potravin. Opačně naopak působil mírnější pokles cen v segmentu korigované inflace bez pohonných hmot, než odhadovala ČNB. "Regulované ceny, změny nepřímých daní a do značné míry i ceny pohonných hmot se v říjnu vyvíjely v souladu s prognózou ČNB," uvedl Holub.
Zveřejněná data podle Holuba potvrzují pohled ČNB, že zdrojem inflace zůstávají vedle daňových změn ceny potravin a regulované ceny, jejichž příspěvek se však snižuje.
Holub zároveň uvedl, že podle alternativního scénáře ekonomiky, který Bankovní rada ČNB považuje za nejvíce pravděpodobný, by se celková i měnověpolitická inflace měla vrátit k dvouprocentnímu inflačnímu cíli ČNB již ve druhé polovině roku 2014. Důvodem bude rychlejší růst dovozních cen i výraznější oživení ekonomické aktivity.
Alternativní scénář přitom počítá se zahájením devizových intervencí s cílem oslabit kurz koruny a uvolnit tak dále měnové podmínky. ČNB tak ve čtvrtek devizové intervence zahájila s cílem udržet kurzu koruny poblíž 27 koruny za euro.