Výrobní ceny vyjadřují, jak velký je tlak na růst inflace na začátku výrobního řetězce, tedy například v továrnách nebo v zemědělství. Vývoj na této úrovni se zpravidla zanedlouho projeví v cenách pro spotřebitele.
U cen průmyslových výrobců se zastavil meziroční růst, který byl ještě v září 0,6 procenta, především díky snížení cen koksu a rafinovaných ropných produktů. Ty klesly o 8,5 procenta. Naopak meziročně vzrostly ceny o 0,7 procenta u potravinářských výrobků, nápojů a tabáku. Nejvýrazněji výrobci zdražovali mléčné výrobky, meziročně to bylo o 11,6 procenta.
Zemědělští výrobci meziročně snížili ceny především u obilovin a olejnin, naopak se o 68,9 procenta meziročně zvýšila cena brambor a o 18,2 procenta cena zeleniny. Celkově v rostlinné výrobě klesly ceny o 8,6 procenta, v živočišné naopak o 6,6 procenta vzrostly. Na vině bylo hlavně mléko, které podražilo o 18,6 procenta.
Ceny stavebních prací klesly meziročně o procento, meziměsíčně se nezměnily. V sektoru tržních služeb se ceny meziměsíčně zvýšily o 0,2 procenta, meziročně klesly o 2,3 procenta.
kab jw