"Hospodářské ztráty se zvyšují - z 50 miliard dolarů ročně v 80. letech minulého století na bezmála 200 miliard dolarů každý rok v uplynulém desetiletí a zhruba tři čtvrtiny těchto škod jsou výsledkem extrémů v počasí," uvedla podle agentury Reuters viceprezidentka SB pro udržitelný rozvoj Rachel Kyteová.
Největší světová zajišťovna Munich Re odhadla nahlášené škody způsobené katastrofami mezi lety 1980 a 2012 na 3,8 bilionu dolarů. Z tohoto 74 procent připisuje extrémnímu počasí.
Kyteová upozornila, že každý jednotlivý meteorologický jev s klimatickými změnami není možné spojovat. Vědci OSN ale podle ní upozorňují, že intenzita extrémních výkyvů počasí se bude zvyšovat, pokud lidé nebudou změny klimatu brzdit. Největší škody by katastrofy související s počasím podle SB mohly způsobit v zemích s rychle rostoucími ekonomikami, kde se hospodářství rozvíjí v oblastech náchylných k povodním, suchům a mohutným výkyvům teplot.
Řádění tajfunu Haiyan si na Filipínách nedávno podle průběžné bilance vyžádalo skoro 4000 mrtvých. Mnoho států tento tajfun použilo jako příklad k tomu, aby na konferenci OSN o změnách klimatu, která se koná ve Varšavě, vyvolaly po akci.