Z budovy bývalé Živnobanky se do 2 let stane centrum českého skla

19.11.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 19. listopadu (ČTK) - Z budovy bývalé Živnobanky v pražské ulici Na příkopě se stane centrum českého sklářství. Měly by v něm být expozice, obchody se sklem i kanceláře sklářských firem. Náklady na vybudování centra se odhadují na půl miliardy korun. Developerská skupina CPI Group podnikatele Radovana Vítka centrum otevře za dva roky. Základní obrysy projektu představilo vedení skupiny na dnešním setkání s novináři. Budova má být podle generálního ředitele CPI Group Zdeňka Havelky ekonomicky soběstačná.

Největší plochu z celkových 20.500 metrů čtverečních, celkem 8600 metrů čtverečních zaberou stálé expozice, dalších 3500 metrů čtverečních bude mít plocha pro obměňované výstavy. Kromě toho však v budově budou i kanceláře (2400 metrů čtverečních), obchody (1100 metrů čtverečních) a restaurace s kavárnou (640 metrů čtverečních).

"Hlavním tématem několika expozic bude sklo, velkou atrakcí pak zážitková instalace nazvaná Glass Experience by Lasvit, kterou vyvíjíme s českou renomovanou sklářskou firmou Lasvit. Půjde o světově unikátní instalaci českých a zahraničních autorů, ve které bude hrát hlavní roli české sklo, křišťál, design, nejnovější technologie a efekty, propojené se zvukem, světlem a proměnou prostoru," poznamenala předsedkyně správní rady projektu Živnobanky Marie Vítková.

Ředitel projektu Ladislav Pflimpfl, který byl dlouholetým ředitelem londýnského Českého centra, dodal, že mají ambici stát se výkladní skříní českého skla i kreativity a jedním z nejnavštěvovanějších pražských míst. "České sklo je ve světě obrovským fenoménem, který si takovou prestižní scénu v Praze zaslouží," podotkl Pflimpfl.

Záměr je nyní ve fázi práce na architektonické studii pro renovaci a adaptaci budovy. Stavební práce a úpravy by měly přijít na řadu v roce 2015. Největší úpravy se mají týkat hlavně novější části budovy směrem do ulice Nekázanka.

Pro vlastní provoz nově vznikajícího projektu vznikla obecně prospěšná společnost. Předsedkyní správní rady je Marie Vítková, v dozorčí radě usednou právnička Vladimíra Glatzová, ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea Helena Koenigsmarková a sklář Zdeněk Lhotský. Hlavním kurátorem projektu je designér Maxim Velčovský.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK