"Intervence se na výnosech fondů přímo neprojevila. Domácím fondům investujícím v zahraničí ale utekl jednorázový zisk pět procent, pokud používají zajištění měnového rizika. Fondy v cizích měnách bez zajištění naopak z pohledu korunového investora skokově zhodnotily," řekl ČTK analytik společnosti Partners Aleš Tůma. Až jednou ČNB s intervencemi přestane, může podle něj nastat opačný efekt.
U fondů, jejichž investiční strategií je cizoměnové pozice nezajišťovat, má každé posílení koruny na výkonnost negativní vliv a naopak každé oslabení koruny vliv pozitivní. "Protože intervence oslabila korunu během několika dnů o 4,5 procenta, byl její příspěvek k výkonnosti fondů bez měnového zajištění přibližně na této úrovni," uvedl manažer správy portfolií ČSOB Asset Management Jiří Sušický.
Specifikem této intervence proti jiným běžným pohybům na devizovém trhu je však podle něj to, že zároveň vytvořila na finančních trzích prostředí, které fondům poněkud zhoršilo podmínky pro měnové jištění investic do budoucna. V případě akciových či smíšených fondů však není tento dopad nijak významný a klienti jej pravděpodobně vůbec nepocítí, dodal.
Zhodnotil se přitom nejen majetek fondů vedených v eurech, ale intervence ČNB rovněž napomohla ke zvýšení hodnoty chráněných korunových fondů, a tím i zamčení dosaženého výnosu v případě Raiffeisen chráněného fondu ekonomických cyklů. "Naše očekávání, že koruna oslabí vůči euru, se ukázala jako správná," uvedl člen představenstva Raiffeisen Investiční společnosti Michal Ondruška.
fd mal