Největší evropská ekonomika snížila svůj přebytek na běžném účtu od července do září na 6,3 procenta HDP z 6,8 procenta v prvním pololetí roku. Zůstává tak nad prahem šesti procent, který si Evropská komise před dvěma lety stanovila jako hranici pro "nadměrné" přebytky, které podle ní mohou narušit rovnováhu země nebo celé evropské ekonomiky. Komise proto rozhodla, že tuto záležitost během nadcházejících měsíců přezkoumá.
Běžný účet platební bilance je souhrnem všech běžných ekonomických transakcí ekonomiky dané země se zahraničím a vedle obchodní bilance do ní patří bilance příjmů z investic nebo peněžních transferů. Německý přebytek se pohybuje nad úrovní šesti procent setrvale od roku 2007, což znamená, že země dlouhodobě vyváží mnohem víc, než dováží.
Hospodářskou politiku Německa koncem října kritizovaly Spojené státy, podle kterých jednostranné zaměření na export poškozuje eurozónu i globální ekonomiku. Podle kritiků by Německo mělo mnohem více podporovat domácí poptávku, například prostřednictvím vyšších mezd, aby zvýšilo svůj dovoz, a pomohlo tím zejména ostatním zemím eurozóny z útlumu. Berlín ale říká, že už domácí poptávku podporuje výrazně více než dříve, a ostře odmítá, že by měl snižovat své přebytky umělým zhoršováním své konkurenceschopnosti.