"Tímto krokem Jiří Rusnok jasně překračuje mandát své vlády, která v Poslanecké sněmovně nezískala důvěru, a je proto ve smyslu ústavy pouze vládou udržovací," uvedl v prohlášení Špidla. Těžební limity jsou podle něj navíc citlivou a spornou záležitostí. "Rusnokův záměr věnovat se těžebním limitům je nelegitimní, o jejich budoucnosti může rozhodnout jedině nová vláda s důvěrou v Poslanecké sněmovně," uvedl Špidla.
"Pokládal bych za naprosto skandální, kdyby takovouto dlouhodobou strategickou záležitost rozhodovala vláda, která nikdy neměla mandát od voličů a nedostala ani důvěru Poslanecké sněmovny," řekl ČTK exministr financí Kalousek. Dodal, že TOP 09 je sice proti prolomení, pokud by o tom ale rozhodla budoucí vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL, legitimitu rozhodnutí by nezpochybňoval.
Proti umožnění další těžby hnědého uhlí je dlouhodobě Strana zelených. "Premiér Rusnok by si měl uvědomit, že limity těžby brání města a obce před uhelnými doly, které by se mohly rozšířit pouze za cenu pokračování devastace a vysídlování severních Čech," uvedl v prohlášení předseda zelených Ondřej Liška.
Podle Rusnoka obce dostatečně chrání horní zákon. Podle premiéra se musí situace kolem limitů vyřešit rychle, jinak hrozí úbytek pracovních míst. Pro prolomení limitů těžby hnědého uhlí, o které usilují především těžební společnosti, se nedávno vyslovil také prezident Miloš Zeman, který Rusnokovu vládu proti vůli sněmovních politických stran jmenoval.