Rusnok mluví o možném prolomení limitů, reakce většinou odmítavé

21.11.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Most/Praha 21. listopadu (ČTK) - Premiér Jiří Rusnok dnes uvedl, že jeho vláda v demisi se asi bude zabývat limity těžby hnědého uhlí na Mostecku a nevyloučil žádnou z variant, tedy ani jejich zrušení. Výrokem proneseným právě na severu Čech vyvolal řadu reakcí, většinou ostře odmítavých.

Kritici upozorňují, že by to znamenalo zničení krajiny a nejistotu pro dotčené obce a města, zastánci prolomení limitů naopak zdůrazňují, že další těžba by přinesla lidem práci. V obou případech jde o stabilní argumenty v letitém sporu. Někteří politici ale kromě toho dnes uvedli, že končící úřadnický kabinet by neměl o tak zásadní věci vůbec rozhodovat.

Limity v roce 1991 vyhlásila vláda. Tehdy zaručily městům a obcím na severu Čech, pod kterými leží uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Limity platí dodnes, ale těžební společnosti a někteří politici by je chtěli zrušit. Pro jejich prolomení je i prezident Miloš Zeman.

Rusnok během dnešní návštěvy Mostecka řekl, že vládní usnesení, které tamní obce chrání před rozšířením těžby, považuje za vyčpělé a překonané. Na dotaz ČTK, zda je variantou zrušení dotčeného usnesení, premiér řekl: "Žádné varianty se nevylučují."

Starosta Litvínova Milan Štovíček označil jeho slova za podraz na obyvatele Ústeckého kraje. "Já osobně to chápu jako vůbec největší podraz na zdejší lidi po roce 1989. Tohle si dovolily jen totalitní vlády v minulosti, že obětovaly tento kraj a zdejší lidi na úkor nějakých výdělků," řekl ČTK.

Podle místostarosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta (SZ) by o tak závažném kroku neměla rozhodovat vláda v demisi. "Vláda, která se vůbec nikomu nezodpovídá kromě Miloše Zemana a různých energetických a jiných lobby, taková vláda by neměla přijímat žádná taková rozhodnutí," řekl Buřt ČTK. Podle něj limity obce nejen chrání, ale umožňují také jejich rozvoj. "Obce, které leží v chráněných ložiskových územích nebo dobývacích prostorech, můžou díky limitům vůbec něco dělat. Můžou územně plánovat, můžou něco stavět, obnovovat," dodal starosta.

Naopak hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček Rusnokovo vyjádření přivítal. "Jsem také rád, že vláda pochopila, že se nejedná jen o zaměstnance lomu ČSA, ale že se jedná o tisíce dalších lidí, kteří jsou na těžbě závislí," řekl ČTK.

O zaměstnanosti dnes mluvil i Rusnok: "Tady díky hornictví má práci několik tisíc lidí přímo a další násobek lidí má práci nepřímo. Pokud tyto činnosti přestanou fungovat, ta práce tady nebude a nevznikne jinde tak rychle a v takovém rozsahu". Podle něj obce dostatečně chrání horní zákon.

Od politiků ale za svá slova sklidil kritiku. "Tímto krokem Jiří Rusnok jasně překračuje mandát své vlády, která v Poslanecké sněmovně nezískala důvěru, a je proto ve smyslu ústavy pouze vládou udržovací," uvedl stínový ministr životního prostředí za ČSSD Vladimír Špidla. Také předseda hnutí ANO Andrej Babiš míní, že by se touto záležitostí měla zabývat až nová vláda. Podle něj se Rusnokův kabinet tváří, že bude ve funkci ještě dlouhou dobu. "Asi mají nějaké lepší informace než my," poznamenal šéf uskupení, které by mohla společně s vítěznou ČSSD a s KDU-ČSL vytvořit novou vládní koalici. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že kdyby o limitech měla rozhodovat Rusnokova vláda, bylo by to skandální. Nemá podle něj mandát ani od voličů ani od Sněmovny.

Výroky premiéra odsoudili také ekologičtí aktivisté. "Limity chrání domovy tisíců obyčejných lidí před zbouráním a garantují rozvoj Ústeckého kraje bez devastace krajiny i zdraví místních lidí," řekl vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK