Kalousek zdůraznil, že návrh odráží všechny zásadní připomínky ČSSD, které k němu sociální demokracie měla před volbami ještě jako opoziční strana. Sociálním demokratům například tehdy vadilo, že vláda nepředložila doprovodný zákon, který by stanovil podrobnosti fungování finanční ústavy.
TOP 09 nyní předkládá jak samotný ústavní zákon, tak i doprovodný zákon a změnový zákon, který mění dotčené právní normy. Zákony kromě nepřekročitelného limitu stanovují i automatická opatření, která musí vláda uskutečnit, pokud se stát blíží k danému dluhovému limitu. První limit začíná podle Kalouska na 45 procentech podílu dluhu na hrubém domácím produktu. Tam by vláda například měla povinnost informovat poslance o důvodech překročení této hranice a o opatřeních, která přijme.
Kalousek ale zdůraznil, že o nastavení těchto pásem je připraven diskutovat. Doufá, že pro tento návrh najde podporu napříč stranami.
Při dalším růstu dluhu by nastupovala další opatření. Státní rozpočet na následující rok by například nesměl mít vyšší výdaje než rozpočet běžného roku a politikům i všem představitelům veřejné moci by se snižovaly jejich platy.
Kalousek se na tiskové konferenci také vrátil ke středečnímu schvalování zákonných opatření ve Sněmovně. Jedním z nich byla i změna daňových zákonů souvisejících s novým občanským zákoníkem. Senátoři z této předlohy při schvalování v Senátu na popud ČSSD vyřadili návrh na zavedení mimořádných rychlých odpisů. Kalousek se tohoto opatření naopak zastal a řekl, že tento návrh ve Sněmovně předloží co nejrychleji znovu.