Evropské úřady letos zachytily 36 dodávek z JAR s citrusovými plody nakaženými houbovou chorobou. Ta je zdraví neškodná, na listech nebo plodech zasažených rostlin ale způsobuje černé skvrny a snižuje množství i kvalitu úrody. Pěstitelé citrusů v jihoevropských zemích v čele se Španělskem se obávají, že by se mohla rozšířit i na jejich stromy.
Zákaz dovozu citrusů do konce roku je víceméně symbolický, protože se vztahuje na letošní sklizeň, jejíž vývoz skončil už v říjnu. "Je směšné, že EU uzavírá hranice jihoafrickému vývozu citrusů ve chvíli, kdy je období exportů za námi," reagovalo na krok Bruselu sdružení španělských pěstitelů citrusů Asaja.
Činitelé EU ale dali najevo, že zákaz se může prodloužit do příštího roku, pokud studie úřadu pro bezpečnost potravin zjistí, že choroba by se mohla rozšířit v Evropě. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) by měl mít své hodnocení hotové do konce roku.
Jihoafrická republika do EU každoročně vyváží zhruba 600.000 tun pomerančů, citronů, limetek, mandarinek a dalšího citrusového ovoce za zhruba miliardu eur, což je asi třetina evropského dovozu. Je také hlavním zdrojem zvýšené letní spotřeby pomerančového džusu v Británii, Německu a Francii.
"Zatažení černé skvrnitosti citrusů na území EU by představovalo závažnou hrozbu pro oblasti pěstování citrusů. Z toho důvodu je nutné dále omezit dovoz citrusového ovoce z JAR," uvedla komise. Dodala, že zákaz, který platí pro dodávky z oblastí JAR, kde se choroba vyskytuje, je možné prodloužit.
Jihoafrické sdružení pěstitelů citrusů argumentuje tím, že podle mezinárodních odborníků nepředstavuje černá skvrnitost citrusů žádné nebezpečí. Jakýkoli zákaz je tak podle něj zbytečný a kontraproduktivní.
Spor o citrusy přichází v době, která z hlediska obchodních vztahů EU a JAR není příliš vhodná. EU se snaží získat podporu Pretorie pro odblokování obchodních dohod se subsaharskou Afrikou,