Cena vody od SmVaK patří mezi vodárenskými společnostmi k nejnižším v zemi. Špirochová uvedla, že její zvýšení odráží vývoj nákladů, jako jsou zvýšení cen surové vody či chemikálií, je ovlivněna dalším poklesem spotřeby vody a musí pokrýt i financování investic a obnovy infrastruktury. "Investice do výstavby nových vodohospodářských kapacit a obnovy stávajících zařízení dosáhnou v roce 2014 půl miliardy korun," uvedla mluvčí.
Mezi nejvýznamnější akce podle ní patří rekonstrukce křížení vodovodního přivaděče Baška-Nové Dvory s řekou Morávkou v Dobré na Frýdecko-Místecku nebo rekonstrukce celé řady vodovodů například v Bohumíně na Karvinsku či ve Vřesině a Odrách na Novojičínsku. "Připravuje se například rozšíření čistírny odpadních vod v Brušperku, které potrvá až do roku 2015, zahájení instalace hygienizační linky v čistírně odpadních vod Opava (s ukončením v roce 2015) nebo rekonstrukce technologie čistírny odpadních vod Štramberk-Bařiny," uvedla Špirochová.
Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava loni meziročně zvýšily svůj čistý zisk o 6,3 procenta na 385,1 milionu korun. Tržby z vodného a stočného firmě vzrostly o 3,7 procenta na 2,12 miliardy korun.
Mírně nadpoloviční většinu akcií SmVaK vlastní španělská společnost FCC prostřednictvím své dceřiné firmy Aqualia. Firma držela 98,68 procenta akcií, ale 49 procent z nich letos prodala za 97 milionů eur (2,5 miliardy korun) japonské společnosti Mitsui. Zhruba 1,32 procenta akcií vlastní drobní akcionáři a asi 30 měst a obcí.