Slovensku se prý nevyplatí stavět novou jadernou elektrárnu

03.12.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Bratislava 3. prosince (ČTK) - Plánovaná nová jaderná elektrárna na Slovensku by v případě setrvání tržních cen elektrické energie na současné nízké úrovni byla ztrátová. Pokud by se na její provoz museli skládat odběratelé elektřiny, platili by ročně navíc 284 milionů eur (7,8 miliardy Kč), tvrdí nevládní Institut ekonomických a sociálních studií (INESS).

Nový jaderný zdroj na Slovensku chtěla vláda premiéra Roberta Fica původně stavět s českým koncernem ČEZ. Letos v lednu ale ČEZ oznámil, že prioritou je pro něj příprava výstavby dvou bloků jaderné elektrárny Temelín. Ve slovenském projektu by českou firmu měl nahradit ruský Rosatom, který ale od Slováků požaduje garanci výkupních cen elektřiny z nové atomové elektrárny. Na tuto podmínku Bratislava zatím nepřistoupila.

"Poskytnutí garantovaných výkupních cen představuje pro spotřebitele elektřiny výrazné riziko. Vybudování dalšího obřího zdroje může vést k rozsáhlým přebytkům elektrické energie na Slovensku v době, kdy okolní státy budou v podobné situaci," upozornil INESS. To by podle analytika institutu Martina Vlachynského při udržení stávajících tržních cen elektřiny vedlo na Slovensku ke srovnatelnému zdražení elektřiny, jako způsobil boom dotovaných obnovitelných zdrojů. Domácnosti by si tak připlatily za elektřinu v závislosti na její spotřebě od 20 do 160 eur ročně.

Slovensko loni nebylo soběstačné ve výrobě elektřiny, když dovezlo 1,4 procenta své spotřeby. Bilance se výrazně změní v nadcházejících letech po spuštění dvou dokončovaných bloků jaderné elektrárny Mochovce na jižním Slovensku. Nevládní organizace spočítala, že v případě výstavby další atomové elektrárny by výroba elektřiny na Slovensku v roce 2030 překročila domácí spotřebu o asi 40 procent. Jaderné elektrárny už v současnosti mají největší podíl na výrobě elektřiny v zemi.

Vládou zvažovaný nový jaderný zdroj s instalovaným výkonem do 2400 megawattů by měl stát u Jaslovských Bohunic na západě Slovenska, kde jsou v současnosti v provozu dva jaderné bloky. S uvedením nové elektrárny do provozu se počítá po roce 2025. Projekt zastřešuje Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS), kterou založilo Slovensko spolu s ČEZ. JESS už vykoupila většinu pozemků potřebných pro elektrárnu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK