Snížení korporátní daně ze zisku ale jen částečně vykompenzuje její zvýšení, k němuž došlo na začátku letošního roku, kdy levicová vláda premiéra Roberta Fica zrušila rovnou daň ve výši 19 procent. Nynější sazba daně je na Slovensku nejvyšší ze všech zemí takzvané visegrádské čtyřky, do které patří i Česká republika.
Navzdory snížení daně ze zisku by stát měl od firem vybrat více peněz. Parlament hlasy vládních poslanců současně rozhodl o zavedení minimální daně pro všechny obchodní společnosti bez ohledu na jejich hospodářský výsledek. Roční sazba za takzvanou daňovou licenci dosáhne 480 až 2880 eur (13.100 až 79.000 Kč) v závislosti na obratu podniku a na tom, zda firma je plátcem daně z přidané hodnoty. Ziskové firmy si nový poplatek odečtou z daně z příjmů, daňová licence se nebude vztahovat na nově založené podniky v prvním roce podnikání.
Zdanění zhruba 157.000 obchodních společností ministerstvo financí zdůvodnilo snahou potírat daňové úniky a tím, že čtvrtina firem v uplynulých čtyřech letech nezaplatila žádnou daň ze zisku. Podobný systém minimální korporátní daně uplatňuje například Rakousko, kde je nejnižší firemní daň stanovena na pět procent minimálního základního jmění podniku; u společností s ručením omezeným to představuje 500 eur.
Slovensko, podobně jako dříve Česká republika, zavede vyšší srážkovou daň na platby do některých daňových rájů. Její výše dosáhne 35 procent a bude se vztahovat na převody peněz do zemí, s nimiž Bratislava nemá uzavřenou smlouvu o zamezení dvojího zdanění nebo o výměně informací ohledně daní. Podle dřívějších informací by se tato srážková daň měla vztahovat například na platby do Belize nebo na Seychely. Tímto opatřením chce stát omezit případy fiktivních plateb do daňových rájů, čímž si firmy prý uměle snižují zisk, aby na Slovensku platily nižší daně.
Počet slovenských společností, které mají vlastníka se sídlem v daňových rájích, podle analýzy poradenské společnosti Bisnode Slovensko loni vzrostl o 17,8 procenta na nový rekord. Z daňových rájů bylo kontrolováno 3644 slovenských firem, což představuje 1,8 procenta z celkového počtu společností registrovaných na Slovensku.