Největší pokutu dostala Deutsche Bank, která bude muset zaplatit přes 725 milionů eur. Komise bude pokračovat ve vyšetřování francouzské Crédit Agricole, dále HSBC, JPMorgan a makléřské firmy ICAP. Britská Barclays a švýcarská UBS se pokutě vyhnuly za to, že komisi o těchto praktikách informovaly.
"Šokující na skandálech LIBOR a EURIBOR jsou nejen manipulace, které nyní řeší finanční regulační orgány po celém světě, ale také tajné dohody mezi bankami, které si mají vzájemně konkurovat," řekl k případu komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia.
Doposud nejvyšší pokutou 1,47 miliardy eur potrestala Evropská komise v antimonopolním případě koncem loňského roku skupinu sedmi podniků kvůli kartelu na poli katodových zářivek. Komise může podnikům v případě porušování pravidel hospodářské soutěže vyměřit pokutu až ve výši deseti procent jejich ročních tržeb. Ty se u velkých bank pohybují v řádu desítek miliard eur.
Od výkonného orgánu Evropské unie to jsou první tresty za manipulace se sazbami, od nichž se odvozují úroky milionů finančních transakcí v eurozóně a ve světě v hodnotě stovek bilionů eur. Americké a britské úřady již daly vysoké pokuty za manipulace se sazbou LIBOR pěti společnostem v úhrnné výši 3,7 miliardy dolarů (75 miliard Kč).