Téma týdne: Co dělat, aby se vaše děti odpoledne nenudily
Počítačové kroužky dnes hojně nabízejí jak základní školy, tak i domy dětí a mládeže, respektive soukromé organizace. Ode dneška se o nich mohou rodiče začít informovat například v Domě dětí a mládeže Jihlava. Děti od sedmi let se tam mohou bavit hraním počítačových her, ty starší třeba programováním. Od včerejška lze podat přihlášku v pardubickém DDM Alfa. I ve východočeské metropoli jsou (stejně jako v centru Vysočiny) na výběr kurzy pro různou úroveň znalostí. Děti od 12 let se například učí tvořit internetové stránky nebo vyvíjet aplikace v jazycích C++ a Visual Basic -například kalkulátor, databázi telefonních čísel nebo obdobu soutěžní hry Videostop. Kursovné přitom činí 900 korun.
S podobnou cenovou relací počítejte také v Liberci. Zápisné na pololetí a dítě činí 500 Kč. Děti od devíti let budou v tamním DDM programovat hry a pracovat s grafickými programy. Ty mladší zase nahlédnou do tajů kancelářských aplikací nebo poznají základy práce s internetem a e-mailovou poštou. Jaká je minimální věková hranice pro vstup do kroužku? Není nijak striktně stanovena. „V některých kroužcích mohou být děti, jakmile se naučí psát písmenka na klávesnici,“ řekl Tomáš Herder z technického oddělení DDM Liberec.
Počítačový kroužek pro děti od 7 do 15 let nabízí brněnské PC Studio Netík. Koná se celoročně (s výjimkou doby prázdnin) jednou týdně v odpoledních hodinách. „Děti se seznámí s komponenty počítače, naučí se ovládat operační systém Windows, používat textové a tabulkové editory, vytvářet prezentace a www stránky. Také mohou poznat, jak pracovat s internetem, obsluhovat tiskárnu, scanner, fax a jiná doplňková zařízení, která mají neomezeně k dispozici,“ uvedl vedoucí PC Studia Netík Vladimír Boudný. Kroužek mohou navštěvovat jak úplní začátečníci, tak i mírně pokročilí a pokročilí. Cena na školní rok činí 3.000 korun.
Co tento typ zájmové činnosti dětem přinese? Nejenže se společně s kamarády naučí mnohým novým věcem, zároveň si zahrají hry a zabrousí na internet. Také si procvičí postřeh, paměť a logické myšlení. Leckdy se dostanou na takovou úroveň znalostí, že „trumfnou“ i v práci s PC již relativně sběhlé rodiče. Nashromážděné znalosti a zkušenosti se jim pak možná budou hodit o několik let později, kdy budou hledat zaměstnání. Počítačoví experti patří v tuzemských firmách k nejlépe placeným zaměstnancům. Podle posledních údajů zlínské společnosti Trexima vydělávají programátoři v průměru přes 180 korun na hodinu a správci sítí 225 Kč/hod.
Co se děti v počítačových kroužcích mohou naučit?
Začátečníci:
-
základní ovládání operačního systému Windows 98,
-
zacházení se základními programy pro zpracování textu a grafiky,
-
seznámení se s částmi počítače,
-
seznámení se s multimediálními programy,
-
obsluha tiskárny, scanneru, faxu, vypalovačky.
Mírně pokročilí:
-
zacházení s počítačovou sítí internet,
-
tvorba WWW stránek,
-
rozšíření znalosti při práci s textovými, grafickými a tabulkovými editory.
Pokročilí:
-
tvorba internetových stránek,
-
programování,
-
tvorba animací a hudebních souborů,
-
sestavování počítače z jednotlivých dílů,
-
instalace, záloha a konfigurace klíčových programů.
Kde se můžete ptát na počítačové kroužky ve vašem městě?
-
základní škola,
-
dům dětí a mládeže,
-
soukromé PC centrum,
-
případně internetová kavárna.
Ten správný kroužek můžete hledat i na portálu Seznam:
Heslo počítačový kroužek:
http://search.seznam.cz/search.cgi?w=počítačový+krouľek&mod=l-p-s-1-y-n
Heslo dům dětí a mládeže:
http://search.seznam.cz/search.fcgi?w=Dům+dětí+a+mládeľe&mod=l-p-s-1-y-n&firm=
Další finanční tipy a triky najdete na stránce http://www.finance.cz/aktuality.