Všeobecně se podle ankety agentury Reuters mezi ekonomy čekalo, že ECB nechá tentokrát měnovou politiku beze změny. Před měsícem zaskočila banka finanční trhy snížením základní sazby o čtvrtinu procentního bodu, aby zabránila dalšímu poklesu inflace a přechodu do nebezpečné deflace a podpořila ekonomický růst. Mezitím se ale situace v ekonomice zlepšila, protože míra inflace v zemích eura v listopadu vzrostla z říjnového minima 0,7 procenta a míra nezaměstnanosti v říjnu po měsících růstu mírně klesla.
Ekonomové ale předpokládají, že podle nové prognózy inflace v eurozóně zůstane i v roce 2015 pod inflačním cílem, který má ECB těsně pod dvěma procenty, a že ekonomika příliš výrazně neoživí. To by zvýšilo na ECB tlak k dalším krokům.
Po listopadovém snížení sazby členové vedení ECB v čele s Draghim nevylučovali další podpůrné kroky. Hovořili zejména o sníženi nyní nulové depozitní sazby na jednodenní úložky bank u ECB do záporného pásma a o nákupech státních dluhopisů, jako to dělají centrální banky USA, Japonska a Británie. Proti nestandardním krokům ale důrazně vystupuje hlasitá menšinová opozice, kterou vede šéf německé Bundesbanky Jens Weidmann.