"V rámci elektroniky se zvýšení cen projevilo především na digitálních fotoaparátech, pevných discích nebo LCD televizorech, jejichž průměrná cena na internetu se zvýšila zhruba o devět procent," řekl ČTK ředitel srovnávače cen Heureka.cz Tomáš Braverman.
Zhruba o pět procent se zvýšila průměrná ceny notebooků a DVD a Blue-Ray přehrávačů. Zdražování se zatím příliš nedotklo mobilních telefonů a mp4 přehrávačů. "Reálné změny cen se projeví až v novém roce," dodal Braverman.
Oslabení koruny se v cenách potravin v supermarketech zatím neprojevilo, vyplývá to z údajů portálu Kupi.cz, který monitoruje 19.000 potravinových položek prodávaných v tuzemských obchodech. "Zdražení se neprojevilo ani u kategorií, které byly po intervenci ČNB označovány jako rizikové, jako vepřové maso, sýry nebo jižní ovoce. Pohyby cen z těchto skupin potravin byly v listopadu na úrovni statistické chyby, je tedy pravděpodobné, že se vliv slabé koruny projeví teprve až v následujících měsících," řekl ČTK Martin Kadlčík z Kupi.cz.
Podle analytika společnosti Home Credit Michala Kozuba by se ale ceny potravin měly v nejbližší době zvyšovat. "Intervence koruny dopadly primárně na potraviny, které pocházejí z dovozu. Tam je možné, že hlavně velké obchodní řetězce dokázaly snížit nákupní ceny tak, aby nemusely tolik zdražovat. Neočekávám ale, že toto bude dlouhodobý efekt," uvedl Kozub.
"Zatím žádné skokové zdražení po oznámení ČNB nenastalo. Dá se to ale očekávat začátkem příštího roku. Naše cenová politika bude následovat trh," uvedla mluvčí obchodů Albert Judita Urbánková.
Nejrychleji se intervence projevila v cenách pohonných hmot, v listopadu tak zastavila dva měsíce trvající zlevňování benzínu a nafty. Litr Naturalu 95 od rozhodnutí ČNB 7. listopadu podražil o zhruba 60 haléřů, ve středu stál 36,06 Kč/l. Nafta podražila o více než padesátník na 36,13 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS.