"Od 90. let, kdy jsme naše pobočky vybudovali, se zlepšila infrastruktura, vyvinuly se a zlevnily technologie a tím také schopnosti bank a dalších subjektů zpracovávat peníze samostatně. Důsledkem je, že některé z kapacit ČNB se staly postradatelnými a my vidíme, že je v budoucnu nedokážeme plně využít," uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.
Pobočky v Českých Budějovicích, Plzni a Ústí nad Labem se postupně změní na územní pracoviště, ta budou i nadále poskytovat služby veřejnosti a nebankovním klientům. V Ústí nad Labem to bude k 30. dubnu, v Plzni k 31. květnu a v Českých Budějovicích k 30. červnu 2014.
Po završení změn v polovině roku 2014 zůstane centrální banka ve všech regionech, kde nyní působí - v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Plzni, Ústí nad Labem a Českých Budějovicích.
Úkolem ČNB je vedle měnové politiky a vydávání peněz rovněž regulace finančního trhu. Banka vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a devizový dohled.