EY: Letos poprvé od roku 2010 stouply primární úpisy akcií

17.12.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 17. prosince (ČTK) - Poprvé od roku 2010 stoupl letos ve světě jak počet primárních úpisů, tak objem kapitálu získaný emisemi akcií. Podle aktuální čtvrtletní studie společnosti EY se letos především díky výrazné aktivitě v posledním čtvrtletí uskuteční 864 primárních úpisů (IPO) za 163 miliard dolarů. Rostoucí důvěra investorů a zlepšující se ekonomické ukazatele jsou příslibem dobrých podmínek pro IPO i v roce 2014.

"Dvouletý pokles na trhu s primárními úpisy letošním rokem končí. Důvěru investorů posiluje lepší ohodnocení nabízených podniků a větší stabilita. Zlepšující se makroekonomické podmínky, menší politická nejistota, větší důvěra investorů na klíčových trzích, to všechno celosvětově přispělo k nad očekávání výbornému závěru roku z pohledu IPO," uvedl vedoucí partner transakčního poradenství společnosti EY v ČR Peter Wells.

Nastoupený trend bude podle něj ve všech regionech pokračovat také v následujících měsících. Intenzivní aktivitu v oblasti IPO očekává ve Spojených státech i v Evropě. „Hlavním motorem by měla být aktivita firem private equity (soukromého kapitálu). Na 82 primárních úpisů, ve kterých tyto firmy letos získaly 56,4 miliardy dolarů, představovalo přibližně třetinu kapitálu získaného prostřednictvím IPO," dodal.

Po více než roce, kdy byly v Číně primární emise pozastaveny ze strany tamějšího regulátora ve snaze zabránit pádu čínských akcií, je očekávané opětovné otevření čínských akciových trhů pro primární úpisy. To bude hnacím motorem další aktivity v prvním čtvrtletí roku 2014. Jak Wells odhadl, na primární úpis je připraveno přes sedm stovek asijských podniků.

Společností, které každoročně vážně uvažují o primární veřejné nabídce akcií, bývá v ČR většinou kolem deseti. Samotné IPO ale uskutečňuje maximálně jedna či dvě společnosti ročně. Důvodem slabého zájmu českých společností o získání kapitálu prostřednictvím IPO je relativně snadná dostupnost úvěrů, obavy ze ztráty kontroly, neochota dostát větším nárokům na finanční výkaznictví a přetrvávající rezervovaný přístup ke kapitálovým trhům.

Hlavním důvodem, proč je v Česku ve srovnání s jinými evropskými zeměmi relativně malý zájem o primární emise akcií, je ale neuskutečněná penzijní reforma. Ta by totiž mohla výrazně zvýšit poptávku penzijních fondů po domácích akciích.

České společnosti podle Wellse často mylně předpokládají, že jim úpis akcií na zahraničním trhu zajistí vyšší likviditu a vyšší ohodnocení společnosti. Důkazy, které by tuto domněnku podporovaly, ale prý chybí. Například akcie s dvojí kotací, tj. akcie vydané na pražské a současně na některé zahraniční burze, se rok po úpisu obchodují výrazně víc na pražské než na zahraniční burze.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK