Kromě komplexních posouzení zajistili odborníci z AIN stovky dílčích expertiz a specializovaných hodnocení, které se zaměřují na jednotlivé problémy v domě, a nelze je tedy komplexní inspekcí nemovitosti nazvat. Odhalili prý spoustu skrytých vad. "Sanace všech těchto vad by stála investory částku blížící se několika stům milionů korun," poznamenal Tomáš Šimon z představenstva asociace.
Nejdražší jsou statické vady, například poškozená záhlaví trámových stropů, oslabené krovy půdních vestaveb, absence takzvaných věnců v horních patrech domu či pronikání vody k základům. "Náklady na sanaci těchto vad se mohou vyšplhat až k desítkám procent kupní ceny samotné nemovitosti," upozornila AIN.
Mnohem častěji se inspektoři setkávají s úniky tepla. Celková cena oprav úniků tepla mnohdy překročí i desítky tisíc korun, uvedla už dříve asociace.
AIN pro zájemce zajišťuje prověření nemovitosti před podpisem kupní smlouvy, jde o placenou službu. Inspektoři mohou kromě vyhledání vad vyčíslit náklady na nápravu. Lidem, kteří kupují dům, může podle AIN inspektor ušetřit až statisíce korun. V příštím roce asociace očekává další nárůst poptávky po inspekcích.
Členy AIN jsou tři největší společnosti na trhu, ABCHI Home Experts, Bytecheck a Nemopas ze stavební skupiny DEK. Začátkem roku by se k nim měla připojit nyní spolupracující společnost Nemoinspekt a další hráči na českém trhu inspekce nemovitostí. Asociace by tak pokrývala až 80 procent trhu. Inspekce nemovitostí mohou provádět také autorizovaní inženýři a technici, které sdružuje Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků.