Lesy ČR, kterým patří polovina lesů v zemi, verdikt soudu přivítaly. "Doufám, že se tímto podařilo úspěšně ukončit devět let trvající složité soudní řízení o tvrzeném nároku společnosti CE WOOD, který Lesy ČR vždy považovaly za bezdůvodný a účelový," uvedl ekonomický ředitel Lesů ČR a jejich pověřený generální ředitel Michal Gaube.
Spor má začátek v lednu 2005, kdy LČR oznámily, že smlouvy uzavřené bývalým vedením jsou neplatné, a smluvní vztahy proto končí. Zrušení smluv vyvolalo u lesních firem velkou nevoli, což přispělo i k pádu tehdejšího generálního ředitele LČR Kamila Vyslyšela. Lesy ČR následně vypsaly nové tendry, v jejichž prvním kole CE WOOD neuspěla a druhého se ani nezúčastnila. Firma CE WOOD předčasné ukončení smluv odmítla, následné tendry označila za neplatné a svých údajných nároků se začala domáhat u soudů. Firma argumentovala, že jí LČR údajně omezily možnost podnikat v lesnictví.
Nárok postavený na obdobném skutkovém základě uplatnil vůči Lesům ČR a českému státu také akcionář společnosti CE WOOD, německá firma InterTrade Holding GmbH. Nároku ve výši téměř čtyř miliard korun se firma domáhala mezinárodní arbitráží proti České republice. V polovině loňského roku ČR arbitráž vyhrála.
CE WOOD byla od roku 2000 do roku 2005 největší tuzemskou společností, která se zabývala lesnickými pracemi a těžbou dřeva. Kontrakty společnosti ovšem nikdy neprošly veřejným výběrovým řízením, které Lesy ČR ovšem v roce 2005 zavedly. Tím CE WOOD ztratil dominantní postavení na tuzemském trhu, uvedlo loni k výsledkům arbitráže ministerstvo financí.
Zdeněk Rychtera jpt