Tzv. ručení za daň rozšířila změna zákona od počátku tohoto roku. Část novely stanovila, že ručitelem se stává i odběratel v případech, kdy přijde úhrada na účet, který není správcem daně řádně zveřejněn.
Obecně ručení za DPH funguje tak, že by měla každá firma kontrolovat, zda se u jejích dodavatelů v kolonce "nespolehlivý plátce" v databázi finanční správy neobjevilo "ano". U těch pak ručí za odvedení DPH. Pokud obchodní partneři daň nezaplatí, musí ji uhradit ručící firma.
S ručením za DPH souvisí právě i registr nespolehlivých plátců. Finanční správa přitom ke konci listopadu registrovala 34 nespolehlivých plátců daně z přidané hodnoty (DPH). Finanční správa konkrétní jména dlužníků nezveřejňuje. Název se v systému objeví až po zadání konkrétního údaje.
Nová novela zákona o DPH platná od ledna 2014 pak omezuje ručení v uvedených případech, tedy při platbě na jiný než u finanční správy registrovaný, pouze na platby překračující 700.000 korun.
Na černé listině neplatičů DPH skončí každý, kdo dluží za poslední minimálně tři měsíce na DPH více než deset milionů korun. Za nespolehlivou bude považována i ta firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500.000 korun, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu.