Text memoranda ve středu schválila vláda v demisi. Obě strany dnes ČTK řekly, že nejde o nic průlomového. "Potvrdí se jen to, co se už vlastně děje. Se státem jednáme a chceme jednat dál," řekl mluvčí OKD Marek Síbrt. V podobném duchu se vyjádřila i mluvčí ministerstva Jana Dronská. "V textu není nic konkrétního. Žádné ekonomické údaje či čísla," řekla.
Uvedla pouze, že platnost memoranda je stanovena do konce března. "Pokud se do té doby obě strany nedohodnou, memorandum zanikne," řekla. Zaniknout ale může i v okamžiku, kdy jej například zruší nový ministr průmyslu a obchodu.
V memorandu se podle Síbrta i Dronské nehovoří ani o možných variantách řešení. Předpokládá se ale, že ve hře jsou jen dvě. Podle jedné stát nezasáhne a důl ukončí těžbu na konci příštího roku, jak už společnost NWR oznámila před časem. Další možnost už počítá se zásahem státu. Útlum by trval do roku 2016 a stát by se pak podílel na technické i sociální likvidaci dolu.
Plánované zavření dolu, kde pracuje kolem 2100 lidí, je součástí úsporných opatření, které společnost NWR začala letos dělat kvůli špatným hospodářským výsledkům. S uzavřením dolu nesouhlasí odboráři, podle nichž je tam v podzemí minimálně 20 milionů tun kvalitního černého uhlí. Chtějí, aby firma pokračovala v těžbě, nebo důl jen zakonzervovala, tedy udržovala v takovém stavu, aby se v něm mohlo v budoucnu zase těžit.
Důl Paskov je posledním funkčním dolem v ostravské části Ostravsko-karvinského revíru, všechny ostatní byly postupně uzavřeny. Kvůli horším podmínkám je těžba v dolech na Ostravsku oproti karvinským technologicky náročnější i finančně nákladnější. Sloje jsou tam nižší, a navíc nejsou uloženy rovnoběžně, ale lámou se pod různými úhly. Přístup k nim je tak podstatně těžší a těžba se prodražuje. Horníci také pracují v těžších podmínkách, protože se doly hůř větrají a je v nich vyšší teplota. Důl Paskov tvoří lokality Staříč a Chlebovice.