"Stali jsme se pionýry rozvoje ruské Arktidy," uvedl podle Reuters generální ředitel státního Gazpromu Alexej Miller v prohlášení.
Projekt za původním časovým rozvrhem zaostává o deset let. Přitahuje zároveň pozornost ochránců přírody, podle kterých je těžební plošina stará tři desítky let a projekt je nebezpečný pro životní prostředí, napsala agentura Reuters.
Rusko je druhým největším vývozcem ropy na světě. Podle prezidenta Vladimira Putina mají naleziště v pobřežních oblasti ruské Arktidy pro zemi strategický význam.
Proti plánované těžbě ropy v Arktidě na podzim u plošiny Prirazlomnaja demonstrovali aktivisté mezinárodní ekologické organizace Greenpeace. Ruské úřady zadržely třicetičlennou posádku 19. září. Posledního ze zadržovaných aktivistů propustily v listopadu po zhruba dvou měsících ve vazbě.
Putin na čtvrteční pozorně sledované tiskové konferenci v Moskvě prohlásil, že Rusko přitvrdí svou ochranu před pokusy zabránit mu využívat arktický šelf. Reakce ruských úřadů na podzimní protestní akci by podle něj měla sloužit jako ponaučení.