ČEZ ale stále plánuje v Mělníku postavit přípojku zemního plynu k elektrárně. Přípojka může sloužit i jako přívod pro kotle na zemní plyn, které nahradí méně ekologická zařízení.
Současná situace na trzích podle Půlpánové nepřeje ani plynovým zdrojům, ani stavbě téměř žádných nových klasických zdrojů. Zmizela také poptávka po produkci paroplynových elektráren ve špičkách, protože v poledních hodinách dodává elektřinu do sítě mnohem dražší fotovoltaika. Menší vliv na paroplynové elektrárny má i propad cen černého uhlí, způsobený velkým množstvím levného břidličného plynu ve Spojených státech a následným exportem přebytkového černého uhlí do světa, dodala mluvčí.
Nová paroplynová elektrárna v Počeradech, jejíž stavbu ČEZ zahájil v roce 2011, tak bude sloužit jako záložní zdroj. V elektrárně energetici nyní provádějí zátěžové testy. "Další provoz paroplynové elektrárny bude záležet na aktuálním vývoji denních a hodinových cen. Paroplynová elektrárna je velmi flexibilní zdroj, a tak v budoucnu může být významným poskytovatelem podpůrných služeb," dodala mluvčí.
Z ekonomických důvodů ztroskotal také záměr skupin RWE a Alpiq postavit elektrárnu u Mochova ve středních Čechách.