Mezi ochranářské politiky patří různé kroky, od omezování počtu zahraničních pracovníků po státní podpory těžby surovin, zemědělství či výroby letadel. Rusko podle GTA využilo 78 podobných opatření a na odhalených ochranářských politikách po celém světě se podílelo zhruba pětinou. Na ochranářských politikách zemí skupiny 20 největších ekonomik světa G20 má Rusko až třetinový podíl.
Rusko, Bělorusko a Kazachstán spojily své obchodní politiky a vytvořily jednotnou celní unii. Jejich nově vzniklý obchodní blok se letos podílel na globálním protekcionismu 33 procenty, upozornila GTA. Prezident Vladimir Putin se nyní snaží přemluvit Ukrajinu, aby se připojila k ruské celní unii.
"Ruská politika hospodářské restrukturalizace není nic jiného než silný mix nekontrolovatelného subvencování a agresivního protekcionismu," prohlásil profesor Švýcarského institutu pro mezinárodní ekonomiku a koordinátor GTA Simon Evenett. "Podle těchto údajů není Rusko ukázkovým dítkem procesu přistoupení k WTO (Světová obchodní organizace)," dodal.
Rusko se stalo členem WTO v srpnu 2012. Kazachstán je nyní ve velmi pokročilé fázi jednání o členství. Bělorusko rovněž jedná o přistoupení k WTO, avšak je v počáteční fázi.
WTO sice také sleduje protekcionismus, avšak průzkum GTA je mnohem širší, protože zahrnuje i politiky, které zatím nespadají do působnosti pravidel WTO vypracovaných před dvěma desetiletími. Pravidla WTO tak nepokrývají mnohem novější formy protekcionismu.
Zpráva GTA rovněž ukázala, že Brazílie, Indie, Japonsko a Evropská unie jsou dohromady zodpovědné za zhruba čtvrtinu světového protekcionismu, napsala agentura Reuters.