V říjnu vklady na Kypru naopak klesly o 1,3 procenta, jejich pokles byl ale nejnižší od finanční krize, která začal loni v březnu. Vklady však stále zůstávají 30 procent pod svým vrcholem z května 2012, kdy činily 50,5 miliardy eur.
Kypr se v březnu dohodl s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem na záchranném úvěru v celkovém objemu deset miliard eur. V rámci dohody země musela zabavit část vkladů v kyperských bankách a zároveň zredukovat svůj přebujelý bankovní sektor. Banky tak loni v březnu zůstaly téměř dva týdny zavřené a v zemi stále platí některá omezení v bankovním sektoru, včetně toho, kolik peněz mohou lidé převádět ze svých účtů.
Podle zprávy stabilitu vykazují i vklady v dalších jihoevropských zemích s finančními problémy. Ve Španělsku vklady stouply o 0,7 procenta a v Itálii a v Řecku o půl procenta. Řecku se tak podařilo zastavit odliv vkladů, který trval pět měsíců. Vyšší byly vklady i v Portugalsku, naopak klesly ve Slovinsku a v Irsku.
Údaje ECB jsou za vklady ve všech měnách, nejsou sezonně upravená a mohou se mírně lišit od údajů místních centrálních bank. Nezahrnují vklady vlády a bank. Měsíční výkyv údajů o vkladech je běžný, prudký pokles vkladů několikrát po sobě je však v zemích se stabilním bankovním systémem neobvyklý, upozornila agentura Reuters.