Změny v účtování mýtného nařizuje novelizovaná směrnice EU o výběru poplatků na pozemních komunikacích, podle které nesmí maximální délka zvýšené sazby mýtného přesáhnout během dne pětihodinový časový úsek. Dosud kamiony vyšší sazbu platí do pátečních 21:00 hodin, což je o hodinu déle, než připouští pravidla EU.
Výsledná cena mýtného na kilometr se vypočítává podle počtu náprav kamionu a emisní normy motoru. Kamion s nejekologičtější kategorií motoru splňující normu Euro 5 a alespoň čtyřmi nápravami zaplatí za jízdu po dálnici nebo rychlostní silnici 4,12 koruny na kilometr. Stejně velké nákladní auto s méně šetrným typem motoru (norma Euro 0 až 2) zaplatí za kilometr dvojnásobnou částku. Zvýšené sazby během pátečních jízd tuto cenu v jednotlivých kategoriích navyšují zhruba o 40 procent.
Vyšší sazby během pátečního odpoledne mají sloužit jako regulační nařízení a donutit kamionové dopravce jezdit v jiných méně vytížených časech. Vyšší sazby neplatí pro autobusovou dopravu, u které je cena ujetého kilometru stanovená pouze na základě emisní třídy motoru. Kromě vyšších sazeb regulují kamionovou dopravu i zákazy jízd. Celoročně nesmí kamiony vyjíždět v neděli odpoledne. Během letních prázdnin se k tomuto omezení přidává zákaz vyjíždět v pátek odpoledne a v sobotu dopoledne.
Elektronické mýtné se v Česku vybírá od začátku roku 2007 na zhruba 1300 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a 180 kilometrech silnic první třídy. V systému je zaregistrováno na 670.000 aktivních uživatelů, tedy držitelů palubních jednotek. Mýtné platí od roku 2007 vozidla nad 12 tun a od roku 2010 také vozy nad 3,5 tuny, v roce 2011 přibyla zvýhodněná kategorie pro autobusy. Vloni systém vybral zhruba 8,55 miliardy korun což je o 130 milionů korun meziročně méně.