WSJ: Banky čelí vyšetřování kvůli obchodům s hypotékami po krizi

08.01.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 8. ledna (ČTK) - Američtí regulátoři se zabývají několika velkými bankami kvůli stanovování cen hypotečních cenných papírů v době po vypuknutí finanční krize. S odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené s vyšetřováním o tom na svém webu informoval list Wall Street Journal. Banky už zaplatily miliardy dolarů v pokutách a na urovnání obvinění kvůli svému zacházení s těmito papíry v době před vypuknutím paniky na trzích v roce 2008 a během ní. Nové vyšetřování je prvním známým rozsáhlým zkoumáním prodeje těchto papírů v letech, které následovaly po krizi, napsal deník.

Vyšetřování prý zahrnuje banky Barclays, Citigroup, Deutsche Bank, Goldman Sachs Group, JPMorgan Chase, Morgan Stanley, britskou Royal Bank of Scotland a švýcarskou UBS. Regulátoři údajně zjišťují, jestli finanční instituce záměrně chybně nestanovovaly ceny hypotečních cenných papírů, a nepoškodily tak klienty.

Zdroje tvrdí, že vyšetřování začalo před necelým rokem a je stále v počáteční fázi. Provádí jej prý americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) a úřad zvláštního inspektora pro sanační program TARP (Troubled Asset Relief Program), který Spojeným státům umožnil převzít v bankách podíly. Tento regulační úřad, který má zkratku SIGTARP, byl ustaven v roce 2008, aby skoncoval s podvody v souvislosti se státní pomocí problémovým institucím během krize. Do nejnovějšího vyšetřování je prý zapojen, protože vyšetřované banky údajně prodávaly hypoteční cenné papíry organizacím financovaným částečně i z podpůrných programů.

Do některých podniků prý vyšetřovatelé poslali předvolání.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK