Schválená pravidla stanoví způsob a načasování odkladů dlouho dopředu naplánovaných aukcí stamilionů nových povolenek na emise oxidu uhličitého z elektráren a průmyslových podniků v EU. V letošním roce se má odložit prodej 400 milionů povolenek.
Odklady rozdělování nových povolenek mají zvýšit jejich ceny a zdražením emisí znovu motivovat firmy k investicím do úspor energie. Elektrárny by zase měly najít motivaci k investicím do rozvoje nízkouhlíkových provozů. Od začátku finanční a ekonomické krize před více než pěti lety ceny povolenek prudce klesají a loni v dubnu cena povolenky na tunu CO2 spadla na rekordní minimum 2,46 eura. Za celý loňský rok průměrná cena klesla o 40 procent na 4,5 eura a navázala na předloňský propad o 50 procent.
Experti při současných cenách považují evropský trh emisí z hlediska snižování emisí skleníkových plynů za bezvýznamný. Minimální úroveň, která nutí výrobce ke snižování emisí, se podle agentury Reuters odhaduje na 20 eur za tunu.
Systém obchodu s povolenkami zavedla Evropská unie v roce 2005. Tehdy se mezi členské země rozdělily emisní kvóty na vypouštění uhlíkových emisí, po jejichž překročení se musí kupovat povolenky. Ekonomická krize však snížila produkci a tím i emise, takže povolenek je na trhu nadbytek a ceny padají.