"Korekce mezičtvrtletní změny v samotném třetím čtvrtletí byla především důsledkem upřesněného rozložení tvorby přidané hodnoty v podnikatelské sféře v prvním a druhém čtvrtletí při zachování úhrnu za 1. pololetí," uvedl. Fakticky tak nebyla změna podle něj způsobena vývojem v samotném třetím čtvrtletí,
"Revize jsou běžnou součástí práce statistiků všude ve světě, ale takovýto kotrmelec je poměrně ojedinělý a zasloužil by si věrohodné vysvětlení," uvedl k revizím analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Naopak analytik Komerční banky Jan Vejmělek upozornil, že podle studie Marka Rusnáka z Fakulty sociálních věd UK dosahují revize mezičtvrtletních údajů v průměru 0,4 procentního bodu. To se navíc prý nebraly v úvahu předběžné odhady, ale až ty následné. "Pro posouzení skutečného stavu ekonomiky je tak nutné vzít v potaz i vývoj měsíčních dat z průmyslu, stavebnictví, maloobchodu a tak dále. A měsíční data ukazovala na pokračující oživení v domácí ekonomice," uvedl Vejmělek. Zároveň dodal, že na HDP je bohužel kladen příliš velký důraz.
Vejmělek zároveň uvedl, že samozřejmě revize mohly u některých lidí vyvolat dojem, že se ekonomika vrací do recese. To zároveň mohlo ovlivnit očekávání lidí do budoucna a tím i jejich ekonomické chování.
Heller dále upozornil, že předběžný odhad (zveřejněný 14. listopadu), je vždy sestavován na základě pouze dílčích statistických a administrativních dat. "Ze statistických dat nejsou tou dobou k dispozici kompletní údaje zejména o stavu zásob, tvorbě fixního kapitálu a výdajích domácností. Dostupné dílčí informace, například o vývoji zahraničního obchodu a zaměstnanosti signalizovaly hlubší pokles tvorby přidané hodnoty než následně data použitá pro standardní odhad zveřejněný 4. prosince," uvedl.
Statistici tak mají v době předběžného odhadu podle Hellera informace od několika málo tisíc registrovaných subjektů z celkového více než milionu registrovaných subjektů. "Je to tedy umění možného" uvedl. Údaje by podle něj asi nezpůsobily takový rozruch, kdyby se ekonomika nenacházela v možném zlomu vývoje, kdy každá desetina může znamenat rozdíl mezi poklesem nebo růstem ekonomické aktivity.
Statistici revidovali ve čtvrtek i další údaje. V meziročním srovnání ekonomika klesla ve třetím čtvrtletí o 1,2 procenta, což je o desetinu procenta lepší údaj, než statistici uváděli dříve. Meziroční snížení HDP v prvním čtvrtletí se zlepšilo ze 2,4 na 2,3 procenta a ve druhém čtvrtletí se naopak zhoršilo z 1,5 na 1,7 procenta. V mezičtvrtletním srovnání po poklesu v prvním čtvrtletí o 1,3 procenta HDP ve druhém čtvrtletí vzrostl o 0,3 procenta, což je méně než původně uváděných 0,6 procenta.
Český statistický úřad zveřejnil poprvé předběžný odhad hrubého domácího produktu v únoru 2008, a to u dat za čtvrté čtvrtletí 2007. Učinil tak na základě mezinárodní praxe a poptávce po rychlém odhadu vývoje ekonomiky, který je běžný i v dalších vyspělých ekonomikách.
Od loňského října pak ČSÚ zveřejňuje novou rychlou informaci "Čtvrtletní národní účty", a to vždy zhruba 92 dní po konci čtvrtletí. Data by měla zpřesnit jak první informaci o odhadu HDP, která vychází 65 dní po konci čtvrtletí, tak údaje ze zveřejněných národních účtů. Ke každému čtvrtletí tak nyní statici vydávají místo dvou tři odhady.