Pokud by se odečetl vliv novely zákona o veřejných zakázkách platné od dubna 2012, byl by propad ještě vyšší, a to o 14,9 procenta. "Kromě toho údaje z předchozích let nenaznačují, že by tento stav mohl prosinec nějak podstatně změnit. Údaje za dvanáctý měsíc zatím nejsou dostupné, ale prosinec v předchozích letech 2012, 2011 patřil mezi lehce podprůměrné měsíce. Dá se tedy předpokládat, že rok 2013 bude pro firmy působící v oblasti veřejných zakázek rokem ´nejhubenějším´," odhaduje místopředsedkyně KAVZ Adéla Havlová.
Loni také výrazně vzrostl rozdíl mezi očekávanou cenou zakázky a vysoutěženou. Realizační ceny se podle nejnovějších čísel pohybují v průměru až o čtvrtinu níže (26 procent), než jaká byla jejich předpokládaná hodnota zadavatelem. V roce 2012 byl rozdíl patnáctiprocentní. "Otázkou u takto velkých snížení zůstává kvalita samotných realizací, například ve stavebnictví, kde se již v minulosti objevily problémy," upozornila Havlová.
Problémem také zůstává to, že zadavatelé velkou část vyhlášených zadávacích řízení ruší. V roce 2012 se to týkalo 22 procent objemu investic, tedy 68,3 miliardy korun. V roce 2013 bylo zatím zrušeno 14 procent objemu za 42,12 miliardy korun, přičemž tohle číslo ještě poroste.