Údaje, týkající se bydliště a místa pobytu podnikatelů, by měly podle návrhu být vedeny v živnostenském rejstříku jako neveřejné. "Pokud by někdo požadoval údaje o bydlišti podnikatele, budou mu poskytnuty, pokud k takovému požadavku prokáže právní zájem," uvedl dříve náměstek ministra průmyslu Tomáš Hajdušek.
Z veřejné databáze mají být také odstraněny údaje o podnikatelích, kteří ukončili činnost, a to po čtyřech letech od jejího skončení. Nyní jsou tyto údaje v rejstříku i poté, co těmto lidem zaniklo poslední živnostenské oprávnění. To kritizují jak bývalí podnikatelé, jejichž údaje zůstávají zveřejněny, i když již před mnoha lety ukončili podnikatelskou činnost, tak Úřad na ochranu osobních údajů.
Návrh novely si klade za cíl také snížil podnikatelům administrativu. Podle současné právní úpravy jsou podnikatelé povinni při každém svém podání na živnostenský úřad předložit doklady bez ohledu na to, že je již doložili při ohlášení živnosti. To se má změnit. Návrh novely povinnost opakovaně úřadu předkládat doklady, které již jednou doložili, ruší.
"Cílem navrhované právní úpravy je do budoucna snížit administrativní, zejména časovou a finanční, zátěž podnikatelů, kteří v současné době musí při podání učiněném u obecního živnostenského úřadu dokládat rovněž doklady, které v minulosti některému obecnímu živnostenskému úřadu při ohlášení živnosti, resp. při žádosti o koncesi nebo při oznámení změny již doložili a přitom skutečnosti, které tyto doklady osvědčují, zůstávají beze změny," píše MPO v důvodové zprávě.
Jde zejména o výpis z evidence trestů, doklad prokazující odbornou způsobilost ohlašovatele a doklad prokazující právní důvod pro užívání prostorů k podnikání. Zrušením povinnosti opakovaně předkládat nezměněné doklady úřadům ušetří podnikatelská sféra podle ministerstva 11 milionů korun ročně.
V březnu loňského roku bylo v ČR evidováno 2,323.890 podnikatelů, z nichž fyzických osob bylo 1,957.588 a právnických osob 366.302. Průměrný počet živnostenských oprávnění na jednoho podnikatele byl 1,4.