"Hodnocení souladu s evropskými pravidly nyní ještě nemůžeme poskytnout," uvedla mluvčí.
Dohodu oznámili v úterý v Rusku tamní prezident Vladimir Putin a maďarský ministerský předseda Viktor Orbán, vzápětí byl dokument podepsán. Ruská agentura Rosatom nabízí předběžné financování, které Budapešť nutně potřebuje. Projekt by měl stát až čtyři biliony forintů (367 miliard Kč), týká se rozšíření jediné maďarské elektrárny, která leží asi 120 kilometrů jižně od Budapešti. Nyní má čtyři sovětské reaktory o celkovém výkonu kolem 2000 megawattů. Orbánova vláda si vytyčila cíl rozšířením elektrárny zvýšit podíl jádra na domácí produkci elektrické energie ze 40 na 60 procent. Do obnovy elektrárny by se podle dřívějších dohod mohly zapojit i české firmy.
"Komise klade velký důraz na správné používání evropských pravidel o veřejných zakázkách, neboť je to v zájmu všech zúčastněných stran i širší ekonomiky," dodala mluvčí. Zároveň dnes odmítla, že by komise už dříve Budapešti doporučovala, zda má ohledně elektrárny vyhlašovat tendr či nikoliv.
Evropská komise měla návrh smlouvy k dispozici podle pravidel Evropského společenství pro atomovou energii (Euratom). Jeho členové jsou totiž povinni koncepty svých dohod se třetími zeměmi, které se týkají atomové energie, komisi sdělovat. Stát přitom může zamýšlenou smlouvu uzavřít teprve tehdy, když vyhoví případným námitkám komise nebo pokud rozhodnutím Soudního dvora EU doloží slučitelnost dohody s pravidly Euratomu.